Wiele prawd dotyczących pracy strażaków

Wiele prawd dotyczących pracy strażaków

Ponad sto lat temu typowy strażak pełnił nieco inną funkcję niż obecnie, kiedyś tego typu specjaliści negocjowali swoją stawkę za gaszenie i to nawet wtedy gdy pożar już trwał. Istotnym było też i to, że częściej od wiader lub węży, dzięki którym można gasić używali narzędzi, dzięki którym powalali budynki, zanim ogień objął kolejne zabudowania, czyli rola straży pożarnej w tamtych czasach ograniczała się do powalania zabudowań murowanych i drewnianych, po to by ograniczać zniszczenia spowodowane ogniem.

Mowa tu dokładnie o tym, że w czasach pomp ręcznych i wiader z wodą z ogniem walczyło się znacznie trudniej niż obecnie. Dlatego w czasach obecnych zawodowy strażak ma o wiele lepszą opinię od specjalisty sprzed stu lat. Jego sprzęt też się zmienił i dał mu znacznie więcej możliwości, bo obecny sprzęt gaśniczy dostarcza wodę w olbrzymich ilościach do źródła ognia i dlatego strażacy mogą wygrać z ogniem. Kluczowe znaczenie ma też i to, że teraz istnieje też specjalny proszek gaśniczy, którym gasi się pożary instalacji elektrycznych.

Piana gaśnicza też jest bardzo ważną opcją, bo skutecznie ogranicza ona pożar paliwa lotniczego lub samochodowego. Dlatego używa się jej i to dość intensywnie na lotniskach całego świata. Kluczowe znaczenie mają też pompy strażackie, dzięki którym strażacy mogą wypompować wodę z zalanych piwnic. Takie osuszanie strażaków to próba ratowania własności prywatnej i próby tego rodzaju nie zawsze kończą się takim stu procentowym sukcesem. Jeśli zaś chodzi o dokończenie prac związanych z osuszaniem piwnicy w domu jednorodzinnym, to zazwyczaj wykonuje to firma prywatna, którą właściciel domu opłaca z odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej. Mowa tu dokładnie o tym, że strażacy ratują życie i mienie ludzi pokrzywdzonych, a wykonywanie usług kompleksowych jest już zadaniem firm prywatnych.

Podobnie jest wtedy gdy drzewo po burzy upada na główną drogę asfaltową w danym mieście. Strażacy wtedy muszą usunąć dane drzewo z drogi, po to by stała się przejezdną, a naprawa drobnych uszkodzeń, które spowodował upadek tego drzewa, to już zadanie dla innych specjalistów.

1 thoughts on “Wiele prawd dotyczących pracy strażaków

  1. Jedną z prawd o której wiele ludzi zapomina to fakt, że strażacy nie tylko gaszą pożary, a np. pomagają podczas katastrof naturalnych

Comments are closed.