Serwis instalacji fotowoltaicznej – jak robić to profesjonalnie?

Serwis instalacji fotowoltaicznej – jak robić to profesjonalnie?

Instalacje fotowoltaiczne to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych rozwiązań z odnawialnych źródeł energii (OZE), które w Polsce cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Moduły fotowoltaiczne to zdecydowanie wyjątkowe rozwiązanie, ponieważ pozwala na zapewnienie taniego dostępu do energii elektrycznej, a jednocześnie jest to opcja przyjazna dla środowiska naturalnego. Ponadto bardzo niska awaryjność i nieograniczone możliwości pozyskiwania taniej energii sprawiają, że jest to idealny model biznesowy dla inwestorów, jak i opcja pozyskiwania energii dla klientów indywidualnych. Jednak, aby panele fotowoltaiczne funkcjonowały dobrze, muszą być odpowiednie serwisowane. Zatem jak robić to profesjonalnie?

Jak profesjonalnie serwisować panele fotowoltaiczne?

Decydując się na projekt instalacji fotowoltaicznej, należy pamiętać o jej systematycznym serwisowaniu. Nie jest tajemnicą, że urządzenia, która są regularnie poddawane konserwacji, działają lepiej i dłużej. Nie inaczej jest w przypadku modułów fotowoltaicznych. Pomimo tego, że na obecnym rynku występuje wiele doskonałej jakości instalacji PV, to ich serwis jest kluczowy w kontekście długoterminowego działania. Istnieje wiele działań, jakie powinno się podejmować w celu profesjonalnego serwisu, a jednymi z ważniejszych, które dotyczą przeglądu instalacji fotowoltaicznej, są:

  • Regularna inspekcja wszystkich ważnych elementów modułów fotowoltaicznych tj. połączeń, gdzie istotne jest naprawienie wszelkich odstępstw od normy między innymi poluzowania konstrukcji czy uszkodzenia modułów,
  • Pomiar parametrów elektrycznych, co przede wszystkim odnosi się do tak zwanego napięcia obwodu otwartego oraz rezystancji izolacji czy też ochrony przeciwpożarowej,
  • Rzetelna i bardzo dokładne sprawdzenie wszelkich zabezpieczeń takich jak AC i DC,
  • Analiza instalacji za pomocą specjalistycznej kamery termowizyjnej,
  • Diagnostyka pracy inwertera, jednego z kluczowych urządzeń w całej instalacji fotowoltaicznej,
  • Kontrola czystości wszystkich modułów PV i wspomnianego już systemu AC i DC,
  • Sprawdzenie izolacji mechanicznej oraz stanu klem i elementów wsporczych.

Serwis instalacji fotowoltaicznej – tylko profesjonalne działania

Samodzielne serwisowanie instalacji fotowoltaicznej bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi bardzo często kończy się jeszcze większymi problemami. Warto pamiętać, że wyłącznie specjalistyczne firmy na rynku mogą dokonać skutecznej, a co więcej rzetelnej diagnostyki instalacji fotowoltaicznej. Niemniej tylko przeprowadzając regularny przegląd modułów PV, można w dłuższym okresie czasu nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim sprawić, że instalacja cały czas będzie bardzo wydajna.