Projekt instalacji fotowoltaicznej a zabezpieczenie przeciwpożarowe
Współcześnie fotowoltaika to już nie tylko alternatywne źródło energii. Coraz częściej mówi się o niej w kontekście kluczowych rozwiązań przyszłości w zakresie pozyskiwania zielonej energii. Zdecydowanie instalacje fotowoltaiczne to jedne z rozwiązań, na które decyduje się coraz większa ilość klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Jednak tak dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej spowodował także wiele zmian w zakresie wymagań głównie w kwestii bezpieczeństwa. Odpowiednie zabezpieczenie tego rodzaju instalacji jest bardzo ważne, a zabezpieczenia przeciwpożarowe odgrywają tutaj bardzo istotną rolę.
Instalacja fotowoltaiczna i zabezpieczenie przeciwpożarowe – co trzeba wiedzieć?
Zgodnie z obecnymi przepisami i normami każda instalacja fotowoltaiczna musi być odpowiednio zabezpieczona. Odnosi się to przede wszystkim do kwestii, w jakich powstają źródła ciepła/ognia. Zatem ochronie musi podlegać nie tylko sama instalacja fotowoltaiczna, ale także budynek, na jakim jest zamontowana.
Wykorzystanie profesjonalnych i dobrze przemyślanych zabezpieczeń przeciwpożarowych, przede wszystkim w kontekście projektów, które posiadają duże budżety, to niezwykle istotna sprawa. Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna, jak każda inna może ulec awarii, a w takim przypadku zabezpieczenie budynku i domowników to sprawa kluczowa.
Obecnie najczęściej w ramach skutecznego zabezpieczenia przeciwpożarowego stosuje się optymalizatory mocy. Ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie uziemienia, które bezpośrednio podłączone do szyny wyrównawczej budynku powinno skutecznie chronić przed potencjalnymi przepięciami.
Instalacja fotowoltaiczna – jak ją skutecznie zabezpieczyć?
Przepisy przeciwpożarowe w odniesieniu do branży fotowoltaicznej w dalszym ciągu nie są konkretnie sprecyzowane. Nie oznacza to jednak, że można bagatelizować ten obszar zabezpieczeń. Tym samym, aby skutecznie zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną, warto skorzystać z porad rzeczoznawcy, ponieważ będziemy mieli pewność, że takie porady wspierane są aktualnymi normami.
Odpowiednie zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej przed potencjalnym pożarem to przede wszystkim dbałość o regularne dokonywanie jej przeglądu, właściwe przykręcenie wszystkich elementów, zastosowanie szczelnego zabezpieczenia przewodów, a także dokładne oznaczenie instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że stosowanie się do właściwych norm i wytycznych nie tylko chroni samą instalację, ale również budynek i znajdujących się w nim domowników.